The Alumni Office offers its sincere condolences to the families within our community who have suffered the loss of a loved one. We make every effort to notify the BL community of the passing of loved ones from within our community and regret any omissions that may occur. We ask for your assistance in this effort by asking that you kindly inform us of any losses in your immediate family.

Upon being informed that an alumnus/a has passed away, the Alumni Office will automatically send an e-mail notification to the classmates of the deceased alumnus/a. Classmates without an e-mail address on record will be notified via US Mail. A brief obituary of the deceased alumnus/a will also be included in the following issue of Reflections. More importantly, the deceased alumnus/a is remembered at a Daily Mass held on the Bishop Lynch campus.



List of 3 items.

  • Classes of 1966-1969

    Class of 1966
    John "Jack" Adkins
    Charles "Rick" Boeglin
    Suzanne "Suki" Sanders Bourn
    David Busse 
    Jill Garner
    Susan Long Griffin
    Diane Stanco Kocsis
    Jenci Kocsis
    Dale Lawrence
    Charles McConathy
    John "Steve" Moxley
    Michael Rhodes
    Kenneth Roberts, Jr.
    Jan Pasqua Spears
    Mary Jodry Wernly


    Class of 1967
    Joan Gebhard Allison
    Thomas Beaupre, Jr.
    Mary Chavez Adams
    John Chitwood 

    Gregory Cole
    Thomas Dimmitt
    Barbara White Dudley
    Diana Millen Hollingsworth
    Rosalind Boule Joins 
    Roger Lewis
    Steve Matt
    James McCallum
    Sigrid Mureen
    Eugene Orehek
    Lyle Horton Pataro
    Stephanie Tris Rafferty
    Thomas Reynolds
    Robert Ruble, Jr.
    Carol Jakubik Ruiz
    Fr. Lawrence Rupel
    Kenneth Scott
    Joseph "Pat" Simmons
    James "Jim" Stock
    Mark Wilson

    Class of 1968
    John Beam
    John Chadbourne, Jr.
    Diane Berg Davidson
    William Dunlap
    Sherron Kosco Foster
    Martha Becker Grupa
    James Harwood
    Susan Salerno Hipp
    Robert Kam
    Helen Gerecke Linbeck
    Thomas McCullough
    George McIngvale, Jr.
    Marilynn Miller
    Tommy Motley
    Antoinette “Toni” Shellenbarger Murr

    Barbara Boulet Park
    Rodney Smith
    Paul Strecker
    Robert Townsley
    Patrick Yearout

    Class of 1969
    Robert Bires
    Angela Oddo Boardman
    Lawrence Brazell
    Deborah Buckley Chadbourne
    Joseph Drake

    Peter Graham
    Raymond Kinney, III
    Ronald Kramer
    Charles Leicht
    Michael Madden
    John McClung
    Teresa "Terrie" Reynolds McKee
    Samuel Perrone, Jr.
    Margaret Polito Roberts
    Judy Sazama
    Susan Musgrove Terrell
    Andrew Threadgill
    Steve Valek
  • Classes of 1970-1979

    Class of 1970
    Rene Abreu
    Larry Castro
    Denise Salvato Crouch
    Jane Barta Davis
    Robert Gilbert
    Anne Totzke Harris
    Robert Jakubik
    Thomas "Tommy" Janick
    Charles Lawrence
    Linda McElreath
    Susan Peebles
    David Raasch
    Caroline Yurkon Roussea
    Denee Roy
    Jane Brennan Rupert
    Steven St. Pierre
    Cary Tobolka 
    Kathleen "Kathy" Norsch York

    Class of 1971
    Lawrence Binz
    Timothy Boeglin
    Thomas Collins, Jr.
    Daniel Cook
    George Feuerstahler, Jr.
    Patrick "Mike" Friend
    Mary Kay Yearout Hendley
    Donald Kemp, Jr.
    Mark Laye
    Adrian "Mel" Luigs, Jr.
    Johnny Mahdak
    Michael Plain
    Robert Reed
    Robert Renfro
    William "David" Rush
    Robert "Bob" Sherman
    Mary Anne Townes
    Dennis Wolfe, Jr.

    Class of 1972
    Karen McKissick Barber
    Mark Baynham
    Jill Rule Cale
    Mark Patrick "Pat" Daly
    Alan Hall
    Billy Davis Huffstetler
    Cinde Humphreys
    George “Rusty” Hunt
    Laura Ehrhardt Key
    Keith Leo
    Joe McGann 
    Paul Neumann
    Frank Priolo
    Dotty Pouzar Richmond
    Eugene "Dennis" Roy, Jr.
    Sidney Sorenson, Jr.
    David Starr
    John Stelloh
    William "Billy" Stock
    Jamie Terrell
    Dale Turner
    Michael White

    Class of 1973
    John "Rory" Ahern
    Mark Armentrout
    Charles Baker
    Geri Hill Burkheimer
    Jean Protin Chang
    Cornelius "Neil" Danehy III
    Mark Fehmer
    Sam Gassett
    Tracy Halliday
    Jacquelyn "Jackie" Wade Herring
    John Jackson
    Scott Miller
    Larry Nichol
    Mark Purcell
    Kirk Stuart
    Kelly Whitfill

    Class of 1974
    Edward Berry
    Curtis C. Cowan 
    Sandra Prachyl Falk
    Elizabeth Marusak Green
    Anne Hankins
    Karl Kober, Jr.
    Stephen Mackey
    Martha "Marty" McConnell
    Paul McLean
    Susan Chitwood Norman
    Carol Valek Polk
    Mark Rojas
    Mariel Romeo
    Michael Thomas
    Raymond Thompson

    Class of 1975
    Robert "Bobby" Adams
    Jeanne Riggs Autrey
    Thomas Baskin
    Theresa Delmenhorst Brumfield
    Patricia "Patty" Fazio
    John Hampton
    Timothy Hill
    John Hunt
    Henry Miller, Jr.
    Martin Mitchell
    Richard "Craig" Neumann
    Mark Prachyl
    Steven Rosar
    Jennifer Winkler
    Melinda "Mindy" Vrana Yates

    Class of 1976
    Elizabeth Beam Allison
    Michael Bifano
    Harry Collins, Jr.
    Susan Beyer Freeman
    Tressa Hawkins
    Christopher Listi
    Jerome "Jere" Luigs
    Jody Mayhall
    Edward Robertson
    Eric Rochester
    Edward Solar
    Ken Thomas

    Class of 1977
    Julia Brown
    John "Michael" Chudej, Jr.
    Lynne Troll Davis
    Rosanne Malouf
    John Maurer
    Jace May
    Michael McClean
    Elmer Medlock
    Jose Muniz
    Suzette Ralston Simpson
    Cathy Coyle Wrzesinski

    Class of 1978
    Michael Benites
    Rosie Cashel
    Mark Kottwitz
    Jon Mayhall
    Albert "Tim" McKool
    Thomas Medlock
    Kathleen O’Donnell
    Jesus Rodriguez
    Jaclyn "Jaci" Stelloh
    Tu "Kim" Vo
    Charles "Chip" Washabaugh, Jr.
    Timothy White

    Class of 1979
    Margaret Boucher
    John Bruner
    Caryn Schutze Burnett
    Howard Chreene, III
    Sharon Solar Cox 

    John Edwards
    Joe Florez, Jr.
    Patricia "Patty" Fisher Harvey
    Paula Holten
    Donna Schaper Hunt
    James Hurst
    Paul Koenig
    William Larry
    Chris Leicht
    Timothy Sherman
    Kenneth Sikorski, Jr.
    Richard Wayne

  • Classes of 1980-1989

    Class of 1980
    Marion Cashel
    Richard Conway
    Margaret Roberto Finn
    Debbie Hanes
    Patricia "Tricia" Bohling Limbaugh
    James Murphy
    Roxanne Nevitt
    Kimberly Sowden
    Victor Vidal
    Charisse Boule Wessels

    Class of 1981
    Paul Cascio
    Catherine "Cathy" Roffino Fox
    John Hafertepe
    Albert Pellegrini, Jr.

    Class of 1982
    Duane Barton
    Joe Brannon
    Jacqueline Davis
    Jesse Moreno
    Patricia Coyne Richardson

    Class of 1983
    Margaret Romo Arias
    Phyllis "Renee" Walters Clark
    Cathy Conway
    John "Will" Dorsey, III
    Chuck Hanes
    Mike Petter
    Marc Sikorski

    Class of 1984
    Patricia Bridges
    Colleen Coyne
    Felix Maceda
    David Mantsch
    Michael Post
    Tim Reily

    Class of 1985
    Christopher Groves
    Humberto Guerrero, Jr.
    Nicholas Lund, Jr.
    Joseph Sassin

    Class of 1986
    Patrick Duff
    Randal Foerster
    David Hankins
    Michelle Badough Metts
    Edward Olvera
    Eduardo Pascacio
    Suzanne Graham Phistry

    Class of 1987
    Shonette Anderson
    Kathy David
    Gregory Flood
    Ronnie Freeman 
    Shannon Baker Freeman
    Connie Woertendyke Gallegos
    Jill Slovak Hughes
    James "Ken" Perry
    Richard Stanford
    Michael Villasana

    Class of 1988
    Vincent Cordova
    Michael Frazer
    Craig Karlen
    Edward Schwille

    Class of 1989
    Robert Bennett
    Joseph Brunner
    Monica Muttera
    Chris Sanich
    Terry Valenta

List of 3 items.

  • Classes of 1990-1999

    Class of 1990
    Brian Caraker
    Ruby Lopez Miller
    Robert Wise

    Class of 1991
    Anthony Interrante
    Dawn Jamison
    Mary Ann Mathews

    Class of 1992
    Kiva Churchill Lawrence
    Michelle Melancon Dunkins
    Edward "Eddie" Park
    Kamara "Kammie" Windham

    Class of 1993
    Sara Delekta Galligan
    Dominic Norman
    J. Michael Teal

    Class of 1994
    Joseph Irvin
    Michael McCormick

    Class of 1995
    William Busch
    Amanda Chavez
    Rydon Endres
    Janet Cooper Harmon
    Matthew Wills

    Class of 1996
    Peter Tomasz

    Class of 1997
    Charlotte Boule 

    Class of 1998
    Grant Carroll
    Magali Morales
    Emily Zukowski

    Class of 1999
    Robbie Salinas
  • Classes of 2000-2009

    Class of 2000
    Kirby "Trey" Jackson
    Jason Crane
    Andrew Densmore
    Kevin Griffin
    Jared Jung
    Jacinda Kennedy

    Class of 2001
    Ashley Asel
    Scott Cooley
    Matthew Guennewig
    Christopher Rosilier

    Class of 2002
    Brittany Ann Suhler
    Nick Venuso

    Class of 2003
    Joe Covino, Jr.
    Melissa Bowles Jarvis

    Class of 2004
    Robert Byrd
    Katherine "Kat" Collins
    Ally Jamison
    Matthew Locke

    Class of 2005
    Matthew Daniels

    Class of 2006
    Sarah Arnold
    Michael Bane
    Jack Freeman

    Class of 2007
    Lauren Cordova
    Alexander Gaar
    Willis Winters, III

    Class of 2008
    Colin Bodensteiner
    Brett Ensor

    Class of 2009
    Justin Delaney
    Marc Rocha
    Adam Wyrostka
  • Classes of 2010-2019

    Class of 2010
    Trevor Cadigan
    Chase Gaddy
    Zach Hoyle
    Brian McDaniel
    Philip Page
    David Pimentel

    Class of 2011
    Daniel Carey
    Jordan Cook
    Monica Johnson

    Class of 2012
    Emily Henderson

    Class of 2013
    Alessandra "Ally" Alexandrou
    Mary Englebert

    Class of 2014

    Class of 2015

    Class of 2016

    Class of 2017

    Class of 2018
    Aidan Collier  

    Class of 2019

Memorial Donations

Memorial donations made in the name of a deceased loved one will be deposited into the Memorial Fund unless another fund is specified. The surviving family member (as designated by the donor when the gift is made) will be notified that a gift in memoriam has been received, and the donor will receive a gift acknowledgment. Please contact the alumni office at alumni@bishoplynch.org with any questions regarding obituary notifications or memorial donations.